Αυτή είναι η ιστορία του κουνελιού Λόγκαν που ένα πρωινό καβγάδισε με τη φίλη του τη Λούνα, επειδή ο πρώτος δεν ήθελε να βγει από το σπίτι και να ακολουθήσει τη φίλη του στις περιπέτειες της στο τρομακτικό δάσος. Μα είναι το δάσος αλήθεια τόσο τρομακτικό ή ο Λόγκαν προτιμά την ασφάλεια του σπιτιού!
![](http://paramythitis.gr/wp-content/uploads/978-618-03-1621-6_2-930x1024.jpg)
Τελικά, η φιλία έδωσε το κίνητρο στον Λόγκαν να βγει έξω στο δάσος και να ψάξει τη Λούνα ώστε να τα ξαναβρούν. Η περιπλάνηση του, του έδωσε την ευκαιρία να γνωρίσει διαφορετικά ζώα και να δοκιμάσει νέα πράγματα, όπως να βουτήξει στη λίμνη ή να μπει σε μια σκοτεινή σπηλιά.
Σε αυτό το βιβλίο, συναντάμε και ένα λύκο που του αρέσουν τα μπισκότα! Μμμ τα μπισκότα που έφτιαξε ο Λόγκαν στο σπίτι για τη Λούνα, ήταν σωτήρια για την ατυχή τους συνάντηση με τον λύκο. Τελικά ο Λόγκαν θα σώσει την Λούνα και πριν γυρίσουν στο σπίτι, θα ζήσουν ακόμη μια περιπέτεια πάνω στα φτερά ενός πουλιού που πετάει πάνω από το δάσος.
![](http://paramythitis.gr/wp-content/uploads/Brave_7_flat.jpg)
Ανατρεπτική ιστορία, αστεία, με περιπέτεια και με ένα κεντρικό ήρωα που ανακαλύπτει ότι το θάρρος υπάρχει μέσα του. Μερικά θέματα για συζήτηση με το παιδί σας ή την τάξη σας: Τι σημαίνει να έχεις θάρρος; Πως αποκτάς θάρρος; Σε τι βοηθάει να έχεις φίλους; τι σημαίνει καλός φίλος;
Συγγραφέας και εικονογράφος του βιβλίου η Νίκολα Κινίαρ, που έχει δημιουργήσει εξαιρετικές ιστορίες.
![](http://paramythitis.gr/wp-content/uploads/Brave_5_flat.jpg)
Διαβάστε την δυνατά, ξανά και ξανά και φυσικά παίξτε την ιστορία με τα παιδιά!
Η πρόταση του Παραμυθητή για να παίξετε την ιστορία: θα χρειαστείτε μια κίτρινη τσάντα/σακίδιο, μια μάσκα θαλάσσης, ένα φακό, ένα μπλε κασκολ/ φουλάρι και ένα κουτί μπισκότα. Αν κάποια σας λείπουν τότε εκτυπώστε τις παρακάτω εικόνες:
![](http://paramythitis.gr/wp-content/uploads/Χωρίς-τίτλο.png)
Ο Λόγκαν φεύγοντας από το σπίτι του, πήρε μαζί του ένα κίτρινο σακίδιο με όλα τα παραπάνω. Αυτά είναι τα εφόδια για την παραμυθοπεριπέτειά μας.
Δώστε στο παιδί σας ή στα παιδιά σας το σακίδιο και όταν ο Λόγκαν χρειαστεί κάποιο από τα εφόδια εκείνο θα πρέπει να ανοίξει το σακίδιο να το βρει και να σας το δώσει. Αν σας αρέσει η χειροτεχνία, φτιάξτε τον δικό σας Λόγκαν και τον λύκο. Όταν έρθει το σημείο της ιστορίας όπου ο Λόγκαν ταϊζει τον λύκο, το παιδί σας θα χορτάσει την πείνα του λύκου με τα μπισκότα!
![](http://paramythitis.gr/wp-content/uploads/339345329_1313274702732915_4286906636961791621_n.jpg)
![](http://paramythitis.gr/wp-content/uploads/337988922_610617580642291_6352893052276988083_n.jpg)
Εκτυπώστε την παρακάτω εικόνα/ παζλ 4 κομματιών με τον Λόγκαν.
![](http://paramythitis.gr/wp-content/uploads/logan-puzzle.png)
Ο Παραμυθητής παραμυθοέπαιξε με την ιστορία “Μια στάλα θάρρος” στα Παραμυθομπερδέματα στις 4/3/2023. Δείτε τις φωτογραφίες εδώ.
Ετοιμαστείτε για παραμυθοπαιχνίδια λοιπόν! Κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Μεταίχμιο, για παιδιά από 3 ετών.